Egy sör nem sör, tartja a mondás. Azonban ha autóvezetésről van szó, a magyar jog szerint egy sör elfogyasztása vezetés előtt bűncselekménynek minősülhet.
Ittasság büntetőjogi fogalma
A hatályos Büntető Törvénykönyv szerint:
“Ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.“
Mitől függ a büntetésre mértéke?
A büntetés súlyossága a baleset következményeitől függ.
Minél súlyosabb személyi sérülés következik be, annál nagyobb a büntetés mértéke is.
Így amennyiben a bűncselekmény:
- súlyos testi sértést,
- maradandó fogyatékosságot,
- súlyos egészségromlást vagy
- tömegszerencsétlenséget,
- halált, illetve
- halálos tömegszerencsétlenséget okoz,
ennek megfelelően egyre nagyobb a törvény által előírt büntetési tétel is.
A bírói gyakorlat szerint, amennyiben valaki a fenti érték előidézésére alkalmas szeszes italt fogyasztott, már nem ülhet a volán mögé, még akkor sem, ha nem érzi a hatását.
Tehát nem az adott pillanatban mért érték számít, hanem az ittasság lehetősége, amit a korábban elfogyasztott alkohol mennyisége okozhat.
Ezt ne tegye
Néhányan úgy próbálták megúszni az ittas vezetés következményeit, hogy a balesetet követően ráittak, és a kiérkező rendőröknek azt mondták, a baleset után volt szükségük az italra, előtte nem fogyasztottak.
Ez könnyen megdönthető vérvételekkel, az alkohol kiürülési idejének figyelése alapján, így ez a módszer valószínűleg nem lesz hatásos.
Megjegyzem, hogy az ittas vezetést szándékosan követi el, amennyiben szándékosan fogyaszt alkoholt.
Nem számít gondatlanságnak, ha úgy gondolja, már elmúlt az alkohol hatása és úgy ül a volán mögé, holott a fenti értéknek megfelelő alkohol van a szervezetében.
A fenti értékek alatt ugyan nem bűncselekmény az ittas vezetés, de kormányrendelet szól róla, hogy 30.000 forinttól 100.000 forintig terjedő bírságra számíthat, aki nem tartja be a KRESZ szabályait.
Meddig várjon a vezetéssel alkoholfogyasztás után?
Interneten található kalkulátorok segítségével meggyőződhet véralkoholszinjéről, azonban egyénenként és körülményenként eltérő lehet az alkohol lebomlási ideje, így nem árt többet várni, esetleg szondával ellenőrizni a levegőalkoholszintet vezetés előtt.
Ez azért is lényeges, mert a körülményektől függően kiszabható szabadságvesztés vagy pénzbüntetés mellett a járművezetéstől való eltiltásra is számíthat, aki alkohol fogyasztását követően vezet.
Ezeken felül kártérítést sem kaphat a biztosítótól az ittas vezető.
Biztosítás ittas vezetésnél
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szabályai szerint a vétlen sofőrnek kártérítés jár.
Amennyiben a károkozó ittas állapotban okoz balesetet, a biztosító megtérítési igénnyel (regressz igény) élhet vele szemben a kifizetett biztosítási összeg erejéig.
A vétlen sofőr és az alkohol esete sem szerencsés, mert alááshatja a vétlenséget.
Egyszerű bizonyítani, hogy elkerülhető lett volna a baleset, amennyiben a “vétlen” fél nem fogyaszt szeszes italt.
Köztudott ugyanis, hogy az alkoholfogyasztás reakció-csökkenéshez vezet, az agy idegpályáinak kommunikációs zavara léphet fel következményként.
Így akkor sem érdemes alkoholt fogyasztani, ha úgy gondolja, képes a biztonságos közlekedésre, mert baleset esetén a károkozóval kármegosztást fog alkalmazni a biztosító.
Ez alapján a kártérítésnek csupán egy részét fizeti meg a biztosító, míg a másik részét - közrehatás arányában - Önnek kell viselnie.
Egyes esetekben, például CASCO biztosításnál a biztosítási szerződés is kizárhatja a kártérítést ittas vezetés esetén. Így akkor sem jár az összeg, ha elkerülhetetlen lett volna a baleset a vétlen - ám ittas - fél részéről.
Összefoglalva elmondható, hogy az alkoholfogyasztás kis mennyiségben sem ajánlott, amennyiben vezetni szeretne.
Súlyos következményei lehetnek, emellett a biztosítási összeget is elveszítheti.
Ne vezessen ittasan!