Balesetem.hu blog

Közvetítői eljárás a baleseti kártérítés világában

2018. szeptember 11. - kisslauraolga

A közvetítői eljárás

A közvetítés vagy mediáció olyan vitarendezési eszköz, melynek legfőbb célja, hogy a felek a közöttük felmerült konfliktust békés úton, konszenzussal zárják le.

Nagyon fontos, hogy konszenzusról és nem kompromisszumról beszélünk! Mi a különbség a kettő között? Kompromisszum esetében mindkét fél lemond valamiről, ami számára nagy jelentőséggel bírt a vita során. Ezzel szemben konszenzusnál kölcsönös megállapodásról beszélünk, olyan megoldásról, amely mindkét fél számára a lehető legnagyobb megnyugvást nyújtja.

Ehhez nyújt professzionális segítséget a közvetítő, avagy mediátor, aki a vitában semleges félként, pártatlanul hallgatja meg mindkét fél álláspontját.

vita-mediacio.jpg

Előnyei

Gyakran megesik, hogy a sértett vagy a balesetben vétlen személy nem vár mást, mint egy őszinte bocsánatkérést, valódi megbánást, saját veszteségének elismerését. Vagy akárcsak azt, hogy meghallgassák!

Mindezekre a bírósági eljárás szigorú légkörében és a keresztkérdések tüzében nem derülhet fény. A közvetítői eljárásban a mediátor pszichológiai szaktudásával segít megérteni a felek valódi indítékait és érzéseit, majd ezeket figyelembe véve segít kialakítani a mindkét fél számára kedvező konszenzust.

Ez jelentősen gyorsítja az eljárást és megelőzheti a hosszú évekig tartó, feszültségekkel, stresszel és anyagi terhekkel járó pereskedést.

További előnye a közvetítői eljárásnak a bírósági eljárással szemben, hogy nem nyilvános és a közvetítőt titoktartási kötelezettség terheli az eljáráson elhangzottakkal kapcsolatban. A felek így ténylegesen nyíltan és szabadon, egy sokkal oldottabb légkörben beszélhetnek egymással.

Az egyezség

A közvetítői eljárás során megszületett megállapodást írásba foglalják, majd a vitában érdekelt felek és a közvetítő is aláírják. Amennyiben a felek között bírósági eljárás is folyamatban van, lehetőségük nyílik rá, hogy a megállapodásukat a bíróval egyezségbe foglalják és így bírósági ítélettel azonos hatályú jogerőre emelkedjen. Vagyis ugyanúgy kikényszeríthetővé váljon, így is motiválva a feleket, hogy az abban foglaltakat betartsák.

Alkalmazása

Közvetítői eljárást lehet alkalmazni többek között a közlekedési bűncselekmények kapcsán is.

Általában az enyhébb megítélésű, többnyire gondatlanságból fakadó bűncselekmények esetén merülhet fel az alkalmazásának a lehetősége, azonban csak akkor ha a bűncselekmény vétségnek minősül (gondatlanságból elkövetett cselekmény vagy olyan bűncselekmény, amelyet a törvény két év vagy ennél kevesebb szabadságvesztéssel fenyeget) vagy csak néhány év szabadságvesztéssel büntetendő cselekményről van szó.

Amennyiben a bűncselekmény maximum 3 évvel büntethető a közvetítői eljárásban létrejött egyezséggel a büntetőeljárás meg is szűnik. Ez különösen a károkozónak előnyös, hiszen így nem veszik el a jogosítványát és nem kap büntetést sem, azaz: nem lesz büntetett előéletű.

Még nincs vége...

Köszönjük hogy elolvasta, ha tetszett, a teljes cikket a Balesetem.hu blogján érheti el. További 2645 karakternyi tudást szeretnénk megosztani Önnel a közvetítői eljárásról. Ha Ön is érintett a témában, mindenképp kattintson a linkre!

Ha személyi sérüléses közlekedési balesetet szenvedett önhibáján kívül, lépjen velünk kapcsolatba még ma. Segítünk a legmagasabb összegű kártérítés megszerzésében.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása